Menu
@

The Orange Helmet Awards dinner is a marquee event on the BC Lions calendar, with proceeds supporting amateur football in the province of British Columbia.

The OHA’s, as they have come to be known, celebrate provincial champions for all levels of amateur football in British Columbia plus pioneers of the sport, coaches and lifetime contributors to the game.

Some of the keynote speakers at the past Orange Helmet Awards Dinner include: current NFL defensive end and former BC Lions Cam Wake, former NFL running back and MMA fighter Herschel Walker, Doug Flutie, ESPN sportscaster Chris Berman, renowned motivational speaker Daniel ‘Rudy’ Ruettiger and Anthony Calvillo. Combined proceeds from all Orange Helmet Award celebrations have now provided more than $680,000 in grassroots football support.

The 2017 Orange Helmet Awards were held on Friday, March 31st at The Westin Bayshore in Vancouver headlined by keynote speaker Matt Dunigan.

OHA THANK YOU

 

IA0_1086 IA0_0534 IA0_1136
IA0_0420 IA0_0493 IA0_0433

2017 Orange Helmet Award Winners

Category Team/Winner Coach
Junior Football Westshore Rebels JC Boice
Community Flag U19 Flag Chris Smith
9-Man Atom Kelowna Riders Lance Kayfish
9-Man Pee Wee Kamloops Broncos Dionte Jelks
9-Man Jr. Bantam Kelowna Lions Kendall Gross
9-Man Bantam Salmon Arm Chargers Mark Lindgren
9-Man Midget White Rock Titans John Martins
12-Man Pee Wee Abbotsford Falcons Chris Bedore
12-Man Jr. Bantam GVMFA Renegades Charly Cardilicchia
12-Man Bantam North Surrey Tigers Bernie Marquardt
12-Man Midget Langley Stampeders Keith Pickett
Grade 8 Notre Dame Jugglers Joe Garcea
Jr. Varsity AA Nanaimo Islanders Nate Stevenson
Jr. Varsity AAA Lord Tweedsmuir Panthers Nick Kawaza
Sr. Varsity AA Seaquam Road Runners Jerry Mulliss
Senior Varsity AAA Terry Fox Ravens Martin McDonnell
Scholastic Coach of the Year Sean Smith
Community Coach of the Year Phil Turgeon
Lifetime Achievement Award Maury Mulhern
Pioneer John Henry
Pioneer Jack Tsaka
Pioneer Chris Beaton

 

2016 Orange Helmet Award Winners

Category Team/Winner Coach
Junior Football Okanagan Sun
Community Flag All-Star Youth
9-Man Atom Meadow Ridge Knights Blue
9-Man Pee Wee Prince George Titans Red
9-Man Jr. Bantam Vernon Magnums
9-Man Bantam Salmon Arm Chargers
12-Man Pee Wee Coquitlam Wildcats
12-Man Jr. Bantam Mission Niners
12-Man Bantam South Delta Rams
12-Man Midget Langley Stampeders
Grade 8 Vancouver College Fighting Irish
Jr. Varsity AA Windsor Dukes
Jr. Varsity AAA New Westminster Hyacks
Sr. Varsity AA  Carson Graham Eagles
Senior Varsity AAA Mt. Douglas Rams
Scholastic Coach of the Year Brian Brady
Community Coach of the Year Brent Calvert
Lifetime Achievement Award Brian Olthuis
Pioneer Joe Connelly
Pioneer Bill Vance
Pioneer Bill Kushnir

2015 Orange Helmet Award Winners

Category Team/Winner Coach
Junior Football Langley Rams Jeff Alamolhoda
Community Flag Royal City Hyack Orange Mike Glover & Burt Cummings
9-Man Atom Meadow Ridge Knights Joe Kalinich
9-Man Pee Wee Kelowna Lions Kendall Gross
9-Man Jr. Bantam West Kelowna RedBlacks Dennis Milligan
9-Man Bantam North Langley Bears Chad Henderson
12-Man Pee Wee North Delta Longhorns Shane Galloway
12-Man Jr. Bantam Victoria Renegades Zac Kremler
12-Man Bantam South Delta Rams Brent Calvert
12-Man Midget North Surrey Bears Kim Walters
Grade 8 Lord Tweedsmuir Panthers Greg Bergerman
Jr. Varsity AA GW Graham Grizzlies Adam Smith
Jr. Varsity AAA Terry Fox Ravens Dave Lehman
Senior Varsity Tier 2 Earl Marriott Mariners Michael Mackay-Dunn
Sr. Varsity AA  John Barnsby Bulldogs Rob Stevenson
Senior Varsity AAA  South Delta Sun Devils Ray Moon
Scholastic Coach of the Year Mark Townsend
Community Coach of the Year Kendall Gross
Lifetime Achievement Award Joe Gluska
Pioneer Paul Shortt
Pioneer Bill Cole
Pioneer Brian Prentice

2014 Orange Helmet Award Winners

Category Team Coach
U-16 Flag North Delta Broncos Bobby Singh
Junior Football Vancouver Island Raiders Matthew Blokker
9-Man Atom Kamloops Broncos Dave Arthurs
9-Man Pee Wee Victoria Spartans Barry Weir
12-Man Pee Wee North Delta Longhorns Navin Chand
12-Man Junior Bantam South Delta Rams Brent Calvert
12-Man Bantam Langley Mustangs Keith Pickett
12-Man Midget Nanaimo Redmen Sean Roden
Grade 8 St. Thomas More Knights Vince Flamia
Junior Varsity AA GW Graham Grizzlies Lawrence Smith
Junior Varsity AAA St. Thomas More Knights Dave Ruyzycki
Senior Varsity Tier 2 Moscrop Panthers Craig Bymoen
Senior Varsity AA John Barsby Bulldogs Rob Stevenson
Senior Varsity AAA Mt. Douglas Rams Mark Townsend
International Team BC U-16 Sean Roden
Scholastic Coach Of The Year Jay Prepchuk
Community Coach Of The Year Navin Chand
Pioneer Award Dave Easley
Pioneer Award Peter Ohler
Pioneer Award Ranji Mattu
Pioneer Award Terry Kehoe
Bob Ackles Lifetime Achievement Award Jerry Mulliss

2013 Orange Helmet Award Winners

Category Team Coach
Pee Wee Cloverdale Bobcats Geroy Simon
Junior Bantam Coquitlam Vikings Tristam Mackay
Bantam South Delta Rams Jeff Von Ende
Midget Coquitlam Falcons Kyle Pollard
BC Junior Langley Rams Jeff Alamolhoda
Grade 8 Notre Dame Jugglers Joe Garcea
Junior Varsity AA Mission Roadrunners John Kapty
Junior Varsity AAA Terry Fox Ravens Dave Lehman
Senior Varsity AA South Delta Sun Devils Ray Moon
Senior Varsity AAA Mt. Douglas Rams Mark Townsend
U14 Flag Richmond Broncos Bobby Singh
U16 Flag Coquitlam Falcons Paul Lancaster & Eddie Ferg
9-Man Atom Kelowna-Mission Lions Kendall Gross
9-Man PeeWee Victoria Outlaws Bill Ward
International Team BC U-19 Tom Kudaba
Scholastic Coach Of The Year South Delta Devils Head Coach Ray Moon
Community Coach Of The Year Westsyde Warriors Doug Pauls
Pioneer Award Vancouver Meralomas Ed Maury
Pioneer Award BCAFA Han Finken
Pioneer Award N. Surrey Minor Football John Hocking
Bob Ackles Lifetime Achievement Award Bill MacGregor

2012 Orange Helmet Award Winners

Category Team Coach
Pee Wee North Delta Longhorns Keith Hayes
Junior Bantam Kelowna-Mission Lions Arden Knoll
Bantam Victoria Spartans Paul Precious
Midget White Rock Titans John Martins
BC Junior Vancouver Island Raiders Matthew Blokker
Grade 8 Lord Tweedsmuir Panthers Brien Gemmell
Junior Varsity AA John Barsby Bulldogs Rob Stevenson
Junior Varsity AAA St. Thomas Moore Knights Dave Ruzycki
Senior Varsity AA Mission Roadrunners Kevin Watrin
Senior Varsity AAA Mount Douglas Rams Mark Townsend
U16 Flag Coquitlam Falcons Paul Lancaster/Eddie Ferg/Steve Marshall
9-Man Atom Vernon Blue Bombers Chris Sochan
9-Man PeeWee Victoria Outlaws Zach Kremier
Scholastic Coach Of The Year Kelowna Owls – Senior Varsity Roy Anderson
Community Coach Of The Year White Rock Titans – Midget John Martins
Pioneer Award Roy Vollinger
Pioneer Award Roy Gardiner
Pioneer Award 1982 Renfrew Trojans (BC Junior)
Bob Ackles Lifetime Achievement Award Jack Armour

 2011 Orange Helmet Award Winners

Category Team Coach
Pee Wee Chilliwack Giants Blue Lawrence Smith
Junior Bantam Coquitlam Raiders D’Wayne Smartt
Bantam Langley Mustangs Cliff Freeman
Midget Victoria Spartans Dave Shortt
BC Junior Vancouver Island Raiders Matthew Blokker
Grade 8 Lord Tweedsmuir Panthers Brien Gemmell
Junior Varsity AA Mission Roadrunners John Kapty
Junior Varsity AAA Mount Douglas Rams Mark Townsend/ Alan Cochrane
Senior Varsity AA John Barsby Bulldogs Robert E. Stevenson Jr.
Senior Varsity AAA Vancouver College Todd Bernett
U15 Flag Coquitlam Spiker-Monkeys Eddie Ferg/ Paul Lancaster
9-Man Atom Westside Warriors Mike Pauls
9-Man Bantam Vanderhoof Vikings Russ Jensen/ Jeff van Dolah
University SFU Clan Dave Johnson
Scholastic Coach Of The Year John Barsby Bulldogs Robert E. Stevenson Jr.
Community Coach Of The Year Chilliwack Giants Blue Lawrence Smith
Pioneer Award Vancouver Blue Bombers Ron Docherty
Pioneer Award Renfrew Trojans Brant French
Pioneer Award Lord Tweedsmuir Secondary Matt Phillips
Pioneer Award BC, Jr., FC Past President Arnold Nesdoly
Bob Ackles Lifetime Achievement Award Notre Dame Secondary George Oswald
9-Man Atom Kelowna-Mission Lions Trevor Ryder
9-Man PeeWee Victoria Hitmen Darryl Pollock
9-Man Junior Bantam Prince George Axemen Brett Morrow

 2010 Orange Helmet Award Winners

Category Team Coach
Atom Kelowna-Mission Vipers Gerry Dirksen
Pee Wee Abbotsford Falcons Kuhi Sanghera
Grade 8 Lord Tweedsmuir Panthers Brien Gemmell
Junior Bantam Victoria Renegades Mark Townsend
Junior Varsity AA Mt. Douglas Rams Alan Cochrane
Junior Varsity AAA Centennial Centaurs Stephen Sun
Bantam Coquitlam Chargers Eric Kimura
Senior Varsity AA Mt. Douglas Rams Alex Sanschagrin
Midget Chilliwack Giants Suresh Parray
Senior Varsity AAA Centennial Centaurs Kevin Phillips
BC Junior Vancouver Island Raiders Matthew Blokker
University SFU Clan Dave Johnson
Scholastic Coach Of The Year New Westminster Hyacks Farhan Lalji
Community Coach Of The Year Nanaimo Redmen Sean Roden
Pioneer Award Don Berger
Pioneer Award Denny Veitch
Pioneer Award Greg Kabat
Bob Ackles Lifetime Achievement Award Cal Murphy

2009 Orange Helmet Award Winners

Category Team Coach
Atom Coquitlam Bears Dino Felet
Pee Wee Langley Cowboys Terry Hamilton
Grade 8 Vancouver College Fighting Irish Mitch DesLaurier
Junior Bantam Victoria Renegades Mark Townsend
Junior Varsity AA Windsor Dukes Dan Doucet
Junior Varsity AAA WJ Mouat Hawks Jim Mitchell
Bantam Abbotsford Falcons Chris Bedore
Senior Varsity AA South Delta Rams Ray Moon
Midget North Delta Longhorns Mike Ettinger
Senior Varsity AAA Terry Fox Ravens Martin McDonnell & Tom Kudaba
BC Junior Vancouver Island Raiders Matthew Blokker
University SFU Clan Dave Johnson
Scholastic Coach Of The Year SFU Clan Dave Johnson
Community Coach Of The Year Vancouve Island Raiders Matthew Blokker
Pioneer Award Dan Doyle
Pioneer Award Rob Mountford
Pioneer Award Maury Van Vliet
Bob Ackles Lifetime Achievement Award Bob Ackles

2008 Orange Helmet Award Winners

Category Team Coach
Atom South Delta Rams Jeff Von Ende
Pee Wee Coquitlam Wildcats Robert Holland
Grade 8 St. Thomas More Knights Steve Delazarri
Junior Bantam Victoria Renegades Mark Townsend
Junior Varsity AA Seaquam Seahawks Jake Minch
Junior Varsity AAA Terry Fox Ravens Colin Cameron
Bantam South Delta Rams Ron Schippling
Senior Varsity AA Handsworth Royals Jay Prepchuk
Midget North Delta Longhorns Mike Ettinger
Senior Varsity AAA Holy Cross Crusaders Ken Buchan
Junior Vancouver Island Raiders Doug Hocking
University UBC Thunderbirds Ted Goveia
Pioneer Award 1974 Vancouver Blue Bombers
Scholastic Coach of the Year W.J. Mouat Senior Football Team Denis Kelly
Community Coach of the Year John Barsby High SChool Larry Cooper
Lifetime Achievement Award Frank Smith

2007 Orange Helmet Award Winners

Category Team Coach
Atom South Delta Rams Dean Dodd
Pee Wee South Delta Rams John Mann
Grade 8 St. Thomas More Knights Darrell Hall
Junior Bantam Meadow Ridge Blue Knights Scott Newbrough
Junior Varsity AA Hugh Boyd Trojans Peter Adams
Junior Varsity AAA Terry Fox Ravens Colin Cameron
Bantam South Delta Rams Ron Schippling
Senior Varsity AA Seaquam Seahawks Kris Pechet
Midget North Surrey Bears Joe Connelly
Senior Varsity AAA Terry Fox Ravens Tom Kudaba & Martin McDonnell
Junior Vancouver Island Raiders Mathew Blokker
University UBC Thunderbirds Ted Goveia
Pioneer Award Harvey Sedgwick
Pioneer Award Ken Smith
Scholastic Coach of the Year Rutland Voodoos Peter McCall
Community Coach of the Year Victoria Rebels John Cardilicchia
Lifetime Achievement Award Ron White

 2006 Orange Helmet Award Winners

Category Team Coach
Atom Cloverdale Lions Garnet Pawliw
Pee Wee Abbotsford Falcons Kevin Hinton
Grade 8 St. Thomas More Knights Darrell Hall
Junior Bantam Coquitlam Raiders Kevin Chin
Junior Varsity AA Lord Tweedsmuir Panthers Matt Phillips
Junior Varsity AAA St. Thomas More Knights Bernie Kully
Bantam Coquitlam Chargers Erica Kimura
High School AA Dukes Jim Schuman
Midget Bears Howie Zaron
High School AAA W.J. Mouat Hawks Denis Kelly
BC Junior South Fraser Rams Tyler MacLaren
University UBC Thunderbirds Ted Goveia
Pioneer Award Grant‘Digger’ MacLeod
Pioneer Award Frank Hindle
Pioneer Award Eric Hames
Scholastic Coach of the Year St. Thomas More Knights Darrell Hall
Community Coach of the Year Cloverdale Community Football Association Derek Faggiani
Lifetime Achievement Award Lorne Cullen

 2005 Orange Helmet Award Winners

Category Team Coach
Atom South Delta Rams John Mann
Pee Wee Meadow Ridge Knights Oral Williams
Grade 8 St. Thomas More Knights Darrel Hall
Junior Bantam Coquitlam Vikings Randy Hunt
Junior Varsity St. Thomas More Knights Bernie Kully
Bantam Coquitlam Chargers Eric Kimura
High School AA Windsor Dukes Jim Schuman
Midget North Delta Longhorns Roger Kelly
High School AAA Rick Hansen Hurricanes Paul Gill
BC Junior Okanagan Sun Jay Christensen
University UBC Thunderbirds Lou Deslauriers
Community Coach of the Year White Rock Titans Tony Dennis
Scholastic Coach of the Year South Kamloops Titans Brian Olthuis
Lifetime Achievement Lorne Davies

 2004 Orange Helmet Award Winners

Category Team Coach
Atom South Delta Rams John Mann
Peewee Coquitlam Wildcats Kevin Chin
Junior Bantam Coquitlam Vikings Randy Hunt
Bantam North Surrey Tigers Mike Ettinger
Midget North Delta Longhorns Navin Chand and Ron Uyeyama
Grade Eight St. Thomas More Darryl Hall
Junior Vancouver College Ten Hon Choo
AA Sentinel Secondary Bill Plant and Randy Young
AAA St. Thomas More K.C. Steele
University Simon Fraser University Chris Beaton
Junior Victoria Rebels Matthew Blokker
Lifetime Achievement Larry Reda